Женски рукометни клуб Груде је неприкосновени владар паркета у Босни и Херцеговини. Екипа је већ пет година заредом шампион државе, а поред тога има импресиван низ непобједивости у домаћем шампионату.
За десет година постојања клуб је дошао до тога да може да се похвали сјајним резултатима, али и млађим категоријама као и бројним активностима којима окупља младе спортисте.
Буџет клуба за 2018 годину је износио 156.000 марака и то је био рекордни износ у историји. Раније је буџет био знато мањи. У клубу истичу да се он пуни кроз разне активности и поносни су на чињеницу да немају дуговања.
Груде се пријављују на бројне конкурсе на свим нивоима и траже спонзоре. Буквално управа се бори за сваку марку.
– Основна девиза којом се руководи наш клуб је да трошимо само онолико новца колико смо обезбиједили. Ако имамо 100 марака толико ћемо и потрошити никад преко тога. Поносан сам на чињеницу да за ових 10 година послујемо без дуговања. То је наша стратегија које ћемо се држати и у будућности – истакао је предсједник Зоран Трлин.
Клуб је успио да стекне велики број спонзора.
– Имамо подршку локалне заједнице, затим Жупаније и пријављујемо се на све конкурсе. Тако смо добили новац за наш Фестивал и турнир. Ту су наравно и бројни спонзори попут Виолете, Електропривреде Херцег Босне, Фармавита, ХТ Еронета и бројних других фирми. Не бих о износима, али нама је свака марка важна и настојимо да је максимално искористимо. Знамо сви у каквом стању је женски спорт и настојимо да наш клуб се избори са свим проблемима. Наш Фестивал рукомета је сјајан догађај који је окупио реномиране екипе. Имамо спонзоре и ван Груда и Херцеговине и подрже нас у разним облицима није само у питању новац. Водимо веома рачуна о млађим категоријама – истиче Зоран Трлин.
Груде су четири године заредом наступале и у Купу EHF. Ове сезоне, међутим, екипа је одустала од такмичења управо јер је пазила на буџет.
– Сваке године смо досад играли Куп EHF. Четири године смо имали веома јаке ривале и тешка путовања. Прошле године смо играли против Мецингена, оба дуела смо играли у Њемачкој због мањих трошкова. У овом такмичењу разлика између тимова је велика, па смо тако губили мечеве са 20 разлике што свакако није добро за наш млади тим. Жријеб је у том такмичењу отворен, па смо од Европске рукометне федерације тражили да нам дозволе да играмо Challenge куп, гдје су мањи трошкови а уз то су и противници са којима се наша екипа може носити. Како смо добили негативан одговор, одлучили смо да не играмо европска такмичења. На крају кроз наш турнир и пријатељске утакмице имали смо прилику да играмо са тимовима који су учесници Лиге шампиона. Имаћемо мечеве против Подравке и у Бјеловару гдје ће дјевојке да играју против квалитетних тимова – додао је Трлин.
Предсједник Груда истиче да је у плану и ново такмичење.
– Од ове године у плану је формирање женске рукометне регионалне лиге. Преговори су у завршној фази и окупиће се најбољи тимови, шест шампиона и тражи се генерални спонзор како би се олакшало такмичење. За нас је оно много прихватљивије и због близине али и квалитета екипа. Сигурно је да дјевојке кроз ове мечеве итeкако могу да напредују али и да се боре против јачих екипа. Играо би се турнирски и то би сигурно био додатни искорак. За мање новца имали би квалитетне утакмице, а уз то имали би и мечеве на свом паркету што до садa није био случај јер смо у Купу EHF практично све мечеве играли на гостовањима јер квалитетне екипе настоје да те мечеве одиграју код себе како не би превише путовали – истакао је Трлин.
Он истиче да су и дјевојке свјесне да у Грудама не могу да зараде новац.
– Наш клуб има поштен однос према рукометашицама. Груде су идеална средина за афирмацију рукометашица. Сигурно је да у њему играчице не могу да зараде велики новац али ми им дајемо простор за напредак, најквалитетнији рад и онда могућност да своје добре партије уновче у Европи. Не правимо им проблеме и поносни смо кад оне оду у неки од јаких тимова – додао је на крају предсједник клуба.
(прича је урађена у склопу пројекта Центра за промоцију цивилног друштва, IMEP компонента New Voice)