Прије 28 година Фудбалски клуб Борац освојио Митропа куп

Прије тачно 28 година, Фудбалски клуб Борац је у италијанској Фођи освојио једини европски трофеј у клупској историји – Митропа куп!

До наступа у Митропа или Средњеевропском купу, бањалучки Борац стигао је захваљујући сјајном, четвртом мјесту које је заузео у сезони 1990-91, ”разбивши” тзв. ”велику четворку”, а на Митропа турниру, играном у мају 1992. године, на путу до трофеја био је успјешнији од Фође и мађарског Вашуташа.

О самом путу ка Италији, могла би књига да се напише. Кренуло се са аеродрома Маховљани за Тиват, одакле је аутобусом настављен пут ка Бару. Из црногорске луке се трајектом ишло за Бари, а потом поново аутобусом за Фођу. Повратак за Бањалуку драматичан…

Распламсавао се рат, а авион који је полетио са Маховљана по Борчеву експедицију био је посљедњи који је кренуо из Бањалуке прије подјеле ваздушног простора на територији СФРЈ.

У граду на Врбасу је постојала информација да уопште на аеродрому нису знали ко треба да слети. Мислило се, како су раније говорили тадашњи Борчеви играчи, да је у питању ”неки непријатељски авион”, па је постојала опасност да ПВО нападне ”челичну птицу”. Сазнало се, срећом, да долази Борац, да долази као освајач Митропа купа!

Два дана прије финалне утакмице, Борац је у полуфиналу снаге одмјерио са Фођом, а након 90 минута, било је – 2:2. Повели су домаћи у 16. минуту голом Бразилца Бајана, само пет минута касније изједначио је Шашиваревић, а потпуни резултатски преокрет у 66. минуту је омогућио Липовац.

Бајано се, ипак, побринуо да меч заврши драматично па су услиједили пенали које је Борац ријешио резултатом 4:2, а јунак је био голман Милан Симеуновић, који је одбранио ударце Петрескуа и Рамбаудија.

У финалу, играном два дана касније, а рекосмо, на данашњи дан прије 28 година, ривал изабраницима Зорана Смилеског били су Мађари, који су из борбе за трофеј елиминисали Дунајску Стреду из Чехословачке.

Финале је играно скоро пред празним трибина, а поново је одлука о побједнику морала да буде донесена са ”креча”. Резултат након 90 минута био је 1:1 (повео је Борац у седмом минуту преко Липовца, а изједначио је Никифоров у 63. минуту), а након пенала, било је 5:3 за Борац. За ”црвено-плаве” редом су погађали Шашиваревић, Штављанин, Филиповић, Билбија и Симеуновић, који је у четвртој пенал-серији одбранио ударац Гараса.

Такмичење, основано 1927. године, тад је угашено, па се трофеј Митропа купа и дан-данас налази у Трофејној сали нашег клуба.