Јеролим Караџа, легендарни рукометаш Борца, преминуо је данас у Загребу у 84. години.
Некадашњи сјајни пивот, људска и морална громада, који је имао надимак “летећи доктор” спортом је почео да се бави у гимназији, која је имала одличну кошаркашку и рукометну екипу.
То је “кумовало” да 1954. године постане члан Кошаркашког клуба Борац, а одмах потом и Рукометног клуба Борац и наредне три године се паралелно такмичио у оба спорта.
Када су Борчеви рукометаши 1957. године освојили Куп Југославије у рукомету стекли су право да играју на квалификацијама за попуну тада новоформиране Савезне лиге Југославије. Исте су године у Задру и кошаркаши Борца играли квалификације за Савезну лигу, а у обје екипе играли су углавном исти играчи. Судбина је хтјела да се само рукометаши пласирају у савезну лигу те се већина играча опредијелила за рукомет.
Са РК Борац је нанизао сјајне резултате, све до 1971. године када је завршио каријеру. За клуб је у савезној лиги наступао 276 пута и постигао 1.180 голова. За репрезентацију Југославије дебитовао је 1958. на Свјетском првенству у ДР Њемачкој, а потом је још три пута био учесник СП (1961. у СР Њемачкој, 1964. у Чехословачкој и 1967. у Шведској).
Први је рукометаш из Југославије који је учествовао на четири свјетска првенства. За репрезентацију је наступио 70 пута и постигао 168 погодака. Због његове атрактивне игре звали су га “џокер”, јер је био познат по својим играчким бравурама.
Неколико пута је проглашаван за најбољег рукометаша БиХ и Југославије, а највеће признање добио је тек 2000. године године када је у анкети часописа Међународне рукометне федерације “World handball” изабран за најбољег пивота свијета прошлог вијека и тако се сврстао међу седам најбољих рукометаша планете.
Јеролим Караџа рођен је 30. септембра 1937. године у Скопљу, а његова породица се 1941. преселила у Бањалуку.
Ту је завршио реалну гимназију и потом дипломирао на Медицинском факултету у Загребу 1962. године, а потом је специјализирао.
У првом дијелу љекарске каријере радио је у бањалучком дому здравља и болници, а од 1976. био је запослен у Болници за плућне болести на Јордановцу у Загребу. Био је члан екипе хирурга, која је 2002. године обавила прво пресађивање плућа у Хрватској, а у пензији је од 2007. године.
Мјесто и вријеме сахране легендарног рукометаша биће накнадно саопштени.
(борац-спорт, фото: архива)