На данашњи дан, прије 52 године, постављен је камен-темељац за изградњу једног од бањалучких спортских симбола – дворане Борик!
Водећи људи југословенског спорта су крајем шездесетих година прошлог вијека донијели одлуку да тзв. ”мали спортови” (рукомет, кошарка…) морају да се играју у дворанама, послије чега се наш град нашао у проблему јер није имао објекат који би задовољио те потребе.
До тада се спортски живот града у највећој мјери одвијао на отвореном, на Стадиону спортских игара, изграђеном 1952. године (срушен 2002. године, оп.а.), па се чак размишљало и о наткривању тог терена, познатијег као ”мали Борчев”.
На крају се одустало од те идеје, градски оци су оцијенили да је Бањалуци потребна велика спортска дворана!
Првог фебруара 1972. године, тадашњи предсједник Скупштине Града Бањалука Сеид Маглајлија именовао је комисију у саставу Халид Црналић – Бесим Мулаомеровић – Неџад Хотић – Ирфан Маглајлић да изради коначни приједлог по питању бањалучке спортске дворане. Касније су у рад Комисије укључени спортски радници Лимун Папић, Милан Тошић и Александар Равлић, а камен-темељац за иградњу дворане положен је на данашњи дан 1972. године.
Учинили су то, само неколико дана након повратка са Олимпијских игара у Минхену, златни рукометаши Милорад Каралић, Абас Арсланагић и Добривоје Селец.
Носилац грађевинских радова било је предузеће Крајина, а на изградњи су још радили: Битуменка (Сарајево), Елан (Бегуње), Енергомонт (Бањалука), Искра (Крањ), Јадран (Загреб), Кристал (Бањалука), Пут (Бањалука), Плескар (Птуј), Термика (Љубљана), Тапетар (Сарајево), Унионинвест (Сарајево), Универзал (Сарајево) и Украс (Нови Пазар).
Дворана је спортистима на употребу предата 20. априла 1974. године, а пригодним говором дворану је спортистима предао Хакија Поздерац, тадашњи предсједник Југословенског савеза за физичку културу.
Први меч у новоизграђеној дворани одиграли су рукометаши Борца и Витекса из Високог. Тријумфовали су црвено-плави резултатом 29:26, а први гол је постигао првотимац Витекса Фикрет Хурем. За Борац је први стријелац био Раде Унчанин.
Послије рукометаша, на терену су се појавиле кошаркашице Младог Крајишника и сарајевске Босне, која је тријумфовала резултатом 64:92. Први кош у новоотвореној дворани постигла је чланица Босне Гордана Јањић, која је поникла у Младом Крајишнику, док је први кош за ”малене” уписала Велинка Бошњак, касније супруга легендарног голмана Фудбалског клуба Борац Фуада Ђулића.
(борац-спорт)