Тријумфом Реала над Борусијом (2:0) у синоћњем финалу Лиге шампиона профитирали су бројни клубови кад је ријеч о предстојећим квалификационим рундама за нову сезону. Међу њима је и Борац, који је захваљујући 15. евро-титули Мадриђана стекао статус носиоца у првој рунди.
Због ”преслагивања” унутар квалификационих кола, Ференцварош и Карабаг као шампиони са најбољим коефицијентима пребачени су из првог у друго коло. Свакако то погодује Борцу јер у првој фази неће наступити 30 него 28 клубова, а са коефицијентом 5.500 заузео је посљедње, 14. мјесто међу носиоцима.
Исто је толико и потенцијалних противника, а током наредних 14 дана сваког дана ћемо представити по једног могућег ривала црвено-плавих. Кренућемо од шампиона Грузије, Динама из Батумија!
Грузијски клуб је крајем прошле године прославио вијек постојања (основан 30. новембра 1923. године), а кроз историју је два пута био првак државе – 2021. и 2023. године.
Чак пет пута су завршавали као другопласирани, те су исто толико пута поражени у финалу Купа, који су освојили само једном, давне 1998. године. Посљедњу шансу за овај трофеј имали су прошле године, али их је поразио Сабуртало (сада Иберија 1999), поготком у другом минуту надокнаде другог полувремена.
Град Батуми смјештен је у покрајини Адјара, на граници са Турском, а име ове регије налази се и у имену стадиона, који сходно спонзорском уговору носи име ”Адјарабет Арена”. Ово прелијепо здање отворено је у септембру 2020. године, капацитета је 20.383 сједећа мјеста, а на овом стадиону повремено своје мечеве игра и репрезентација Грузије.
Раније је Динамо Батуми своје мечеве играо на Централном стадиону, чији је примарни капацитет износио 15.000 мјеста. Касније је смањен на само 4.000, да би на крају био срушен.
Клуб је, иначе, настао фузијом тадашња два клуба. Спојили су се Мезгваури (Морнар) и Цители Раинди (Црвени витез), из чега је настао Динамо Батуми. Назив је промијењен у Батуми 1990. године, али је име Динамо Батуми поново враћено четири године касније.
У својој колекцији трофеја, рекли смо, Динамо Батуми има двије титуле државног шампиона. Могао је да веже три, али је 2022. године (првенство се од 2016. игра током једне календарске године) испустио предност од девет бодова након првог дијела сезоне.
Изазвало је то револт навијача овог клуба, с обзиром на то да су на половини такмичарске године екипу напустили носиоци игре! Дрес Динама раздужио је Зурико Давиташвили, који је на 14 утакмица постигао шест голова, а потом одлуком клуба продат у Бордо, али је присталице Динама ипак највише заболио одлазак Квиче Кварацкелије, садашње узданице Наполија.
Стигао је “Кварадона” из Рубина из Казања, на 11 утакмица током 2022. године постигао осам голова, али је врх клуба одлучио да већ тад профитира на грузијском репрезентативцу, па је након само неколико мјесеци у клубу продат у град под Везувом за нешто више од 13 милиона евра.
Имало је то за посљедицу губитак титуле, до које је на крају стигао најтрофејнији грузијски клуб Динамо Тбилиси, али се трофеј државног шампиона одмах наредне, 2023. године, вратио у витрине клуба из Батумија.
Динамо је до сада европској сцени одиграо 29 утакмица (9-6-14), а занимљиво је да је дебитовао против једног српског клуба.
Било је то 1995. године, када је у квалификационој фази тадашњег Купа побједника купова укрстио копља са Обилићем. Успио је Динамо да елиминише тим са Врачара из даљег такмичења, али је потом у првом колу Селтик био непремостива препрека.
Кроз историју, Динамо може да се похвали чињеницом да је побиједио још један клуб из Србије. Био је то београдски Партизан, 1998. године, али минимални тријумф (1:0) пред домаћом публиком није био довољан за пласман у прво коло, с обзиром на то да је у Београду било 2:0 за црно-бијеле.
Најзначајнији европски резултат Динамо Батуми је остварио у првом издању Конференцијске лиге, у сезони 2021-22. Тада је прескочио двије препреке, у виду Тре Пенеа и БАТЕ Борисова, али је потом у трећем колу Сиваспор послије продужетака успио да се домогне плеј-офа.
До друге титуле у клупској историји, оне која је Динамо Батуми послала међу потенцијалне ривале Борца, екипу је предводио бразилски интернационалац Фламарион, који је постигао чак 17 голова у првенству, подијеливши прво мјесто на листи стријелаца са Зурабом Муселијанијем (Гагра) и Зораном Марушићем (Динамо Тбилиси). Фламарион, међутим, више није члан овог клуба, с обзиром на то да се почетком ове године преселио у француски Валенсијен.
У овој сезони играче Динама чека изузетно тежак задатак на путу ка одбрани титуле. Послије 18 кола од 36 (четворокружни систем, са 10 клубова), екипа је тек на четвртом мјесту, уз седам бодова минуса за првим мјестом на којем је тренутно Дила Гори.
Сезону је, иначе, обиљежио и скандал на утакмици против Иберије 1999, одиграној 19. маја.
Динамо је, наиме, у том дербију пред домаћом публиком до 89. минута био у предности резултатом 2:1, али је у шокантној завршници поражен резултатом 2:3. Такође, од 13. минута је Динамо играо са десеторицом јер је црвени картон показан Бразилцу Жану Виктору, а након што је судија Коте Гиоргадзе означио крај меча, дошло је до инцидената.
Најратоборнији је био предсједник Динама Архил Беридзе, који је вербално и физички напао главног арбитра, што је за посљедицу имало двогодишњу суспензију од стране Дисциплинске комисије Фудбалског савеза Грузије и новчану казну у износу од 6.200 грузијских ларија (4.000 конвертибилних марака).
Клуб је кажњен са 500 ларија, првотимац Виктор Гонсалвеш са стотину и суспензијом на двије утакмице, док је тренер Андреј Демченко такође ”одстрањен са клупе” на двије утакмице, уз новчану казну од 1200 ларија.
У првенству Грузије је пауза након што је овог викенда одиграно 18. коло, а наставиће се првог викенда у августу.
(борац-спорт)