Прије 34 године Борац срушио Црвену звезду и освојио Куп Југославије

Прије 34 године, 11. маја 1988. године, Фудбалски клуб Борац остварио је највећи успјех у историји – освојен је Куп маршала Тита!

”Црвено-плави” су тако постали (и остали) једини друголигаш који је стигао до краја, а у финалу, играном на стадиону ЈНА у Београду, савладана је моћна Црвена звезда резултатом 1:0.

Одлучујући тренутак догодио се 30 минута прије краја меча, када је Стојан Малбашић, који упркос повреди није желио да пропусти овај меч, одузео лопту Драгиши Бинићу, па проиграо Амира Дургутовића, који је упутио идеалан центаршут на супротну стативу.

На правом мјесту се нашао Сенад Лупић, надвисио Миодрага Кривокапића и матирао Стевана-Дику Стојановића, за тадашњих и на крају коначних 1:0…

Имала је Црвена звезда прилику да, у 81. минуту, изједначи резултат – али у томе није успјела.

Послије једног дуела Милорада Билбије и Горана Милојевића, фудбалер Београђана, видјевши да му лопта ”бјежи”, одлучио је да падне у шеснаестерцу Борца – а арбитар Блажо Зубер из Бачке Тополе показао је на бијелу тачку!

Ни говора није било о једанаестерцу, али је Зубер био неумољив… Одговорност је преузео Драган Стојковић Пикси – али је његов ”млак” ударац по средини гола лако зауставио Слободан Каралић…

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – БОРАЦ 0:1

стријелац: Лупић у 60. минуту, стадион: ЈНА, гледалаца: 25 000, судија: Блажо Зубер (Бачка Топола), помоћници: Гоце Попов (Скопље) и Васо Вујовић (Цетиње), делегат: Слободан Мугоша (Титоград), жути картони: Цветковић, Милојевић (Црвена звезда), Беширевић, Шпица (Борац).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Стојановић, Милојевић, Маровић, Јурић, Радовановић, Кривокапић, Бинић, Просинечки, Цветковић, Стојковић, Ђуровић (од 71. минута Јоксимовић). Тренер: Велибор Васовић.

БОРАЦ: Каралић, Малбашић, Матаја, Билбија, Липовац, Шпица, Дургутовић (од 74. минута Шијаковић), Матејић, Беширевић, Поповић, Лупић (од 88. минута Лемић). Тренер: Хуснија Фазлић.

ПУТ ДО ПЕХАРА

Прво коло: 6. мај 1987: Дубица: Радник – Борац 0:9

Друго коло: 20. мај 1987: Градишка: Козара – Борац 0:2

Треће коло: 27. мај 1987: Бања Лука: Борац – Електробосна 2:1

Четврто коло: 4. јун 1987: Бања Лука: Борац – Рудар (П) 2:1

Пето коло: 17. јун 1987: Бихаћ: Јединство – Борац 0:0 (п. 2:3)

Шесто коло: 26. јун 1987:Бања Лука: Борац – Леотар 4:1

Шеснаестина финала: 12. август 1987: Бања Лука: Борац – Осијек 1:1 (п. 3:2)

Осмина финала: први меч, 19. август 1987: Суботица: Спартак – Борац 1:1

Осмина финала: реванш, 9. септембар 1987: Бања Лука: Борац – Спартак 1:1 (п. 5:4)

Четвртфинале: први меч, 18. новембар 1987: Нови Сад: Војводина – Борац 3:0

Четвртфинале: реванш, 9. децембар 1987: Бања Лука: Борац – Војводина 6:1

Полуфинале: први меч, 16. март 1988: Приштина: Приштина – Борац 1:1

Полуфинале: реванш, 13. април 1988: Бања Лука: Борац – Приштина 0:0 (п. 4:1)

Финале: 11. мај 1988: Београд: Црвена звезда – Борац 0:1