Ове године Фудбалски клуб Борац је први пут прославио крсну славу – Свештеномученика Платона Бањалучког!
С обзиром на то да се Градски стадион налази у улици која носи име по овом светитељу, одабрано је обиљежавање ове крсне славе, којем је присуствовао и предсједник Фудбалског савеза БиХ Вицо Зељковић.
Епископ Платон рођен је у Београду 29. септембра 1874. као Миливоје Јовановић. Школовао се у Врању и Нишу, потом школовање наставио у Београдској богословији, а замонашио се као ученик трећег разреда богословије.
Када је завршио богословију, рукоположен је за ђакона и презвитера. Потом је 1896. године послат у Српско подворје у Москви гдје је наставио богословско усавршавање на Духовној академији коју је завршио 1901. године са степеном кандидата богословља.
По повратку из Русије, постављен је за старјешину манастира Рајиновац (општина Гроцка). Као професор службовао је у Алексинцу и Јагодини и за то вријеме одликован је достојанством синђела, протосинђела и архимандрита.
У току Првог балканског рата 1912. године архимандрит Платон био је бригадни свештеник, а у Првом свjетском рату војни свештеник.
Свештеномученик Платон Бањалучки је био и старјешина манастира Крушедол (1934-1936), а за викарног епископа моравичког изабран је 1936. године. За епископа охридско-битољског изабран је 22. јуна 1938, а послије годину дана премјештен је у Бањалуку.
Платона су усташе ухапсиле и одвеле ван Бањалуке 5. маја 1941, гдје је убијен и бачен у ријеку Врбању. Свештеномученика Платона Бањалучког убио је усташа Асим Ћелић, а Платоново тијело пронађено је у Кумсалама 23. маја 1941. године.
Сахрањен је на војничком гробљу у Бањалуци, али су мошти 1973. године пренесене у бањалучку Саборну цркву.
Свети архијерејски сабор Српске православне цркве га је 1998. године прогласио за свештеномученика и тада је унесен у Именослов светих Српске православне цркве.
(борац-спорт)