Црвено-плави једногласни послије првог меча са Клужом: Румуни су много виши ниво

Фудбалери Борца поражени су у Румунији од Клужа резултатом 3:1 у првој утакмици првог кола квалификација за Лигу шампиона.

Сва три гола плод су грешака Борчеве дефанзивне линије, а да пораз буде блажи побринуо се Грк Панајотис Мораитис голом у надокнади првог полувремена.

Однос и приступ игри у првом полувремену дефинитивно нису били добри. У првих 25 минута, можда су само два играча задовољила тражени ниво. ”Пресјекао” нас је пенал у раној фази утакмице, а можда су порасли апетити па неко мисли да се може побиједити Клуж у Румунији. Постигли смо, ипак, гол на крају првог дијела, Врањеш је имао у другом прилику за 3:2… Сада Клуж долази код нас, неке су ствари јасније и нама и њима. Дефинитивно је ово био много бржи фудбал него што се игра код нас. Травната подлога је много бржа, немамо прилику код нас да играмо на оваквим теренима. Прво полувријеме са наше стране је било веома лоше, друго коректније, али види се да је Клуж на нивоу Лиге шампиона. Сигурно ће играти у том такмичењу или у Лиги Европе. Овим се не опраштам од квалификација за Лигу шампиона, али је јасно да би било велико изненађење да елиминишемо Клуж. Добро је да се на терен вратио Марко Јовановић, добро је одрадио утакмицу и били смо доста стабилнији након његовог уласка – рекао је након утакмице тренер Борца Марко Максимовић.

Борац је играо против екипе која је на нивоу Лиге шампиона, јасан је Алмедин Зиљкић, асистент код гола.

Није случајно да су толико година на том нивоу, да не говорим о њиховом буџету. Задовољан сам, мало нас је у првом полувремену сачувала и срећа. Мислим да нисмо обрукали Борац, Бањалуку и бх. фудбал. Мислим да смо се показали у позитивном свјетлу. Имамо реванш у Бањалуци ускоро и надам се да може да буде свашта.

На терен се, како је и Максимовић рекао, након више од шест мјесеци вратио штопер Марко Јовановић, који је залијечио повреду због које је пропустио прољећни дио прошле сезоне.

Утакмица је била тешка, против великог противника, који је овдје играо побјеђивао Рому, Селтик… Знали смо њихову снагу, можда смо мало бојажљивије ушли у меч, али то је са неке стране нормално јер је Борац послије десет година играо једну овакву утакмицу. Како је меч одмицао, били смо све бољи и бољи и мислим да смо достојно представили клуб и фудбал у БиХ. Одиграли смо једну солидну утакмицу гдје је њихов индивидуални квалитет дошао до изражаја. Мислим да треба да будемо задовољни, да научимо из грешака које смо направили и припремимо се што је могуће боље за другу утакмицу у којој је све могуће. Они сваке године играју групну фазу Лиге шампиона, Лиге Европе, док ми осам година уопште нисмо били у Европи. То морамо да узмемо у обзир. Ми смо клуб који расте, који ће расти из године у годину и да бисмо дошли на њихов ниво, морамо сваке године да играмо овакве утакмице.

Велику шансу да додатно повећа Борчеве шансе за пролазак у друго коло није, у финишу меча, искористио Стојан Врањеш. Изашао је сам испред голмана Арлаускиса, али је из добре позиције шутирао поред гола.

Да је било 3:2…

Мислим да не можемо да будемо задовољни резултатом. У овом моменту је Клуж, морамо да признамо, боља екипа. Направили смо неке почетничке грешке које су они кажњавали на прави начин. На крају смо имали ту шансу да смањимо, али све у свему, мислим да је побједа Клужа заслужена. Имамо реванш у Бањалуци и на нама је да учинимо све што је у нашој моћи да побиједимо у том дуелу. Без обзира на све, наши апетити су велики, ми растемо из утакмице у утакмицу, из године у годину. Покушали смо и на овој утакмици нешто да урадимо, али се питао домаћин, тако да је уписао заслужену побједу. Ипак, имамо и тај реванш кући и све ћемо да урадимо да у том мечу не дође до пораза.

Реванш се игра 13. јула на Градском стадиону од 20 часова.

(борац-спорт, фото: ФК Борац/Никола Кулага)