Борац једину побједу на ”Пецари” забиљежио управо 27. фебруара

Фудбалери Борца прву утакмицу у прољећном дијелу сезоне одиграће претпосљедњег фебруарског дана. Противник ће им, у првом мечу четвртфинала Купа Босне и Херцеговине, бити трећепласирани тим БХ Телеком Премијер лиге БиХ Широки Бријег и то на стадиону Пецара, гдје, кроз историју заједничких такмичења под окриљем Фудбалског савеза БиХ, генерације клуба из Платонове улице нису често терен напуштале уздигнутих руку.

Широки Бријег и Борац су се у западној Херцеговини састали 15 пута, а тренутни лидер Прве лиге Републике Српске је успио да тријумфује само једном. Занимљива је, свакако, чињеница да годишњица те побједе долази на датум одигравања већ горе поменуте прве четвртфиналне утакмице којој идемо у сусрет – 27. фебруар.

Наиме, претпосљедњег дана у фебруару 2011. године почео је прољећни дио сезоне у Премијер лиги БиХ. Изабраници тадашњег тренера Владе Јагодића стигли су на Пецару као јесењи шампиони уз 33 освојена бода из првих 15 кола, док је Широки Бријег у други дио такмичења ушао као четвртопласирани уз осам бодова мање од фудбалера у црвено-плавим дресовима.

Након 90 минута, на семафору је био исписан резултат 1:2; до предности је у 23. минуту дошао наш тим голом Дарка Малетића (окончао каријеру 2016. године), Широки Бријег је изједначио у 65. минуту поготком садашњег члана београдског Партизана Горана Закарића, док је 11 минута прије краја меча поентирао актуелни фудбалер бечког Рапида Срђан Граховац, чиме је наш тим одмакао домаћима чак 11 корака када је у питању премијерлигашка табела и отписао их из трке за трофеј, али, много важније, себи трасирао пут ка до сада јединој титули у Премијер лиги БиХ.

У својих првих пет сезона у елитном рангу бх. фудбала, Борац је поражен напуштао Пецару. На први позитиван резултат чекало се све до 21. октобра 2009. године, када је друга утакмица осмине финала Купа БиХ завршена ремијем (1:1, гол постигао Стојан Врањеш, оп.а.), што је, уз тријумф из прве утакмице у Бањалуци (2:0), било довољно за наставак такмичења, из којег је, подсјетимо, Борац изашао као најбољи.

У истој сезони, само на прољеће, Борац је ремизирао без голова са домаћином, потом је услиједио већ описани тријумф, а подјела бодова догодила се и у љето 2011. године. Услиједила су потом два висока пораза, а наредни задовољавајући исход дошао је у премијерлигашком мечу у априлу 2015. године, када су мреже поново мировале. 18 дана касније, у другој утакмици полуфинала куп-такмичења, Борац је био на корак од чекирања карте за финални двомеч, али је исту испустио у 85. минуту, када је Вагнер поентирао за 2:1 (први меч на Градском стадиону завршен 0:0, оп.а.).

На крају, у своје посљедње двије премијерлигашке сезоне, Борац је уписао исто толико пораза: у сезони 2015-16, када је трећи пут морао да се пресели у нижи ранг, наш тим је четвртог мајског дана поражен резултатом 1:0, док је у септембру 2017. године, у утакмици коју више памтимо по невремену, натопљеном терену и вишеструким нестанцима електричне енергије него по квалитетној фудбалској представи, семафор показивао 2:0.

Сумирајмо: у до сада одиграних 15 утакмица, Борац је једном тријумфовао, четири пута долазио до ремија, док је 10 пута терен напуштао погнуте главе. Рецимо и то да је гол-разлика у свим досадашњим окршајима у Широком Бријегу на страни домаћина – Борац је постигао 8 голова, док је 28 пута вадио лопту из своје мреже.