Прије 31 годину Фудбалски клуб Борац освојио Куп маршала Тита

Прије 31 годину, Фудбалски клуб Борац исписао је најљепше странице своје скоро 93 године дуге историје. На данашњи дан 1988. године Борац, тада југословенски друголигаш, савладао је у финалу Купа маршала Тита Црвену звезду резултатом 1:0 на стадиону ЈНА и постао, али и остао једини друголигаш којем је пошло за руком да пригрли вриједан трофеј.

Тренутак одлуке догодио се у 60. минуту, када је након центаршута Амира Дургутовића сјајно у казненом простору Београђана одреаговао Сенад Лупић и ударцем главом матирао чувара мреже Црвене звезде Стевана Стојановића.

Тим са Маракане (данас Рајко Митић) могао је до изједначења у 81. минуту након поклоњеног једанаестерца од стране арбитра Блаже Зубера из Бачче Тополе. У дуелу су били Милорад Билбија са једне и Горан Милојевић са друге стране, члан “црвено-белих” је пао, а Зубер показао на бијелу тачку. Одговорност је преузео Драган Стојковић-Пикси, али је веома лоше извео “Паненку”, те је лопта завршила у наручју Борчевог голмана Слободана Каралића.

Имао је наш тим трновит пут до трофеја; у првих шест квалификационих рунди на нивоу БиХ редом су падали Радник из Козарске Дубице, Козара из Градишке, јајачка Електробосна, Рудар из Приједора, бихаћко Јединство и Леотар из Требиња. У шеснаестини финала елиминисан је Осијек, а потом редом у двомечима Спартак из Суботице, Војводина и Приштина.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – БОРАЦ 0:1

стријелац: Лупић у 60. минуту, стадион: ЈНА, гледалаца: 25 000, судија: Блажо Зубер (Бачка Топола), помоћници: Гоце Попов (Скопље) и Васо Вујовић (Цетиње), делегат: Слободан Мугоша (Титоград), жути картони: Цветковић, Милојевић (Црвена звезда), Беширевић, Шпица (Борац).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Стојановић, Милојевић, Маровић, Јурић, Радовановић, Кривокапић, Бинић, Просинечки, Цветковић, Стојковић, Ђуровић (од 71. минута Јоксимовић). Тренер: Велибор Васовић.

БОРАЦ: Каралић, Малбашић, Матаја, Билбија, Липовац, Шпица, Дургутовић (од 74. минута Шијаковић), Матејић, Беширевић, Поповић, Лупић (од 88. минута Лемић). Тренер: Хуснија Фазлић.

(борац-спорт, фото: архива)