
ФОТО: Tre Fiori
Остало је да обиђемо још само четири дестинације у нашем пропутовању Европом. Прва наредна је Сан Марино, гдје је у сезони иза нас титула завршила у рукама клуба под именом Тре Фиори.
“Три цвијета“ из градића Фиорентино свјетло дана угледала су 1949. године, а нема сумње да би скоро сви навијачи Борца пожељели баш овог ривала на жријебу 16. јуна, с обзиром на то да се ради о можда и најлакшем противнику на старту европске приче. Тре Фиори од дебија у Европи, у сезони 2009-2010, нема значајан европски резултат. Највећи “скалп“ је тријумф над луксембуршком Фолом Еш у првом колу квалификација за Конференцијску лигу прије четири године, након чега је екипу из Сан Марина елиминисао Борчев “џелат“ Б36 Торшавн.
У сезони иза нас, Тре Фиори је вратио титулу у своје витрине послије шест година. До осмог трофеја државног шампиона стигли су у “корона-сезони“, послије чега је неколико клубова (Фолгоре/Фалћано, Ла Фиорита, Тре Пене, Виртус) долазило до краја. Тре Фиори је, међутим, стрпљиво чекао своју нову шансу и дочекао је овог прољећа, потврдивши епитет најтрофејнијег тима у домаћем првенству.

ФОТО: newsrimini.it
Тренерске заслуге за то припале су Италијану Данилу Ђироломонију (1982.), који је прије двије године преузео команду од Андрее Де Фалка. Под вођством Ђироломонија, Тре Фиори је у недавно завршеној сезони уписао само један пораз, уз 22 побједе и 6 ремија. На крају је такмичарску годину завршио само са бодом више од другопласираног Виртуса, док је трећепласирани Тре Пене каснио три бода.
Кад је ријеч о играчком кадру, прво име екипе у шампионској сезони био је италијански ветеран рођен у Бреши Матео Прандели, иначе капитен Тре Фиорија. У новембру ће напунити 38 година, али га то није спријечило да на сјајан начин повреде тим ка првом мјесту. На 29 мечева у првенству постигао је чак 23 гола, надмашивши тако своју прву сезону у Тре Фиорију (2024-2025), када је на истом броју утакмица поентирао 18 пута. Иначе, за четири сезоне у лиги Сан Марина (по двије у Космоцу и Тре Фиорију) овај играч неколицине италијанских нижелигашких клубва одиграо је 111 утакмица и постигао чак 80 погодака!?

ФОТО: Instagram/mattyprande
Двоцифрен број погодака укњижио је и офанзивни везиста из Ћезене Томазо Бернарди (2001.), укњиживши 13 “рецки“, уз 6 асистенција. Највећи проблем, међутим, за Тре Фиори јесте чињеница да ударни нападачки двојац још увијек нема уговор за нову сезону. Постојећи истиче посљедњег дана јуна.
Стадион у Фиорентину, који Тре Фиори користи за домаће утакмице, може да прими само 1.000 “душа“. Сходно томе, не испуњава услове за одрађивање европских обавеза, па би Борац у случају да га жријеб споји са “три цвијета“ отишао у двадесетак минута удаљени Серавале, гдје се налази национални стадион Сан Марина.

ФОТО: Wikipedia
(борац-спорт)



















