Магла рекла ”не” фудбалу – а онда спектакл: Прије 27 година Борац освојио свој први Куп Републике Српске!

Прије 27 година, 23. децембра 1995. године, Фудбалски клуб Борац освојио је први трофеј Купа Републике Српске у клупској историји, након култне утакмице са Рудар Приједором!

Прва утакмица финала играна је у Приједору 16. децембра 1995. године, два дана након овјеравања мировног споразума у Паризу. Дуел је завршен је резултатом 2:2, док је реванш заказан за 20. децембар, али је због магле морао да буде одгођен за 23. децембарски дан.

Друга утакмица, која је привукла око 20.000 навијача на трибине Градског стадиона, лоше је почела по Борац, обзиром да је у раној фази меча мрежу црвено-плавих погодио Славиша Краљ.

Ипак, у првих десет минута другог полувремена, Борчеви фудбалери су преко Драгана Секулића и Владе Јагодића преокренули резултат, да би Вељко Саламић у 85. минуту погодио за 2:2 и изгледало је да ће о освајачу другог трофеја Купа РС одлучити пенали.

Ипак, да до тог исхода не дође, побринуо се Милорад Билбија голом у 90. минуту, којим је Борац освојип први од укупно пет трофеја у Купу Републике Српске.

Кроз историју, Борац је пет пута освајао трофеј Купа Републике Српске, док је Рудар Приједор на једном – освојен је у сезони 2014-15.

БОРАЦ – РУДАР ПРИЈЕДОР 3:2 (0:1)

стријелци: Секулић у 48, Јагодић у 55. и Билбија у 90. минуту за Борац, а Краљ у 8. и Саламић у 85. минуту за Рудар Приједор, стадион: Градски, гледалаца: 20 000, судија: Божо Лазић (Добој), помоћници: Живко Карабатак и Драган Пртвар (обојица Српско Сарајево), жути картони: Билбија, Трнић, Јагодић (Борац), Краљ, З. Јањетовић, С. Јањетовић, Саламић, Драгић, Лукић (Рудар Приједор).

БОРАЦ: Јањић, Грубор, Вукеља, Старчевић, Билбија, Петреш, Секулић, Бенић (од 70. Теиновић), Јагодић, Јандрић, Трнић.

РУДАР ПРИЈЕДОР: Чобановић, Драгић, Јошкић, Лукић, С. Јањетовић, Саламић, З. Јањетовић, Мацура, Згоњанин, Врањеш, Краљ (од 72. Карановић).