Након што у суботу одиграју четврту контролну утакмицу у склопу припрема за наредну сезону и то у Запрешићу против Интера, члана Друге лиге Хрватске, фудбалери Борца би, према плану и програму, сљедеће сриједе требало да одиграју и тест-утакмицу у којој би ривал Великану из Платонове био јајачки клуб Metalleghe, некада Маестрал 95.
Борчеви навијачи, Бањалучани и сви остали Крајишници треба да вјерују да 23. јула споменути федерални прволигаш неће истрчати на Градски стадион, те да ни Борац неће отпутовати у Јајце уколико би се евентуално тај сусрет играо на јајачком стадиону Мрачај. Разлози за такво нешто итекако постоје и није нам тешко да их наведемо.
Како рекосмо, клуб који ће се наредне сезоне такмичити у Првој лиги ФБиХ некада је носио назив Маестрал 95, а име је добио по војној акцији из 1995. године коју су покренули ХВО (Хрватско вијеће одбране) и Армија БиХ, а у којој су заузети крајишки градови Дрвар, Шипово, Јајце, Петровац, Крупа на Уни и Кључ, а касније је у акцији Јужни потез окупиран и Мркоњић Град. Велики број становништва протјеран је тада са споменутих подручја у избјеглиштво, много породица морало је да исели под налетом злогласних удружених армија…
Даљим планом споменуте акције двије армије планирале су да окупирају нашу Бањалуку, град којим се данас поносимо и којим ћемо се увијек поносити. Срећом, до тога није дошло, а не смијемо ни да помислимо шта би се којим случајем десило да јесте. Велико је питање да ли би у том случају наша Бањалука, наша крајишка љепотица, била главни град Републике Српске; велико је питање да ли би данас постојао Борац, Великан из Платонове, спортски симбол нашег града. Једне су га усташе забраниле, питање је шта би урадиле ове друге педесет година касније…
Зато, с правом, постављамо питање: коме у Бањалуци треба Маестрал, коме треба оваква утакмица? Коме треба да се на такав начин народу враћају болна сјећања и успомене које леже на срцу на оно што је било и што је могло да буде? Не би се овом утакмицом нанијела бол само Бањалучанима, већ и избјеглицама из крајишких општина, а немали број њих свој спас од војног налета пронашао је управо у Бањалуци. Организатори утакмице, запитајте се, колико добијамо овом утакмицом, а колико заправо губимо?
(борац-спорт)



















