Данас, четвртог јула, навршава се тачно 86 година како је основан Фудбалски клуб Борац, понос Бањалуке, Крајине и Републике Српске, или, најљепше речено, Великан из Платонове! Већ више од осам и по деценија генерације навијача Борца поносе се својеврсним симболом града, клубом богате традиције и историје о којој може да се прича данима, мјесецима, годинама…
Први трофеј Борац је освојио двије године након свог оснивања на слетском такмичењу у Сарајеву и тај трофеј и дан-данас заузима заслужено мјесто у Трофејној сали. Нашем Борцу је чак био и забрањиван рад и то током Другог свјетског рада, међутим клуб је обновљен 22. јуна 1945. године, а од 1950. године наступао је у савезним лигама СФРЈ: у трећој савезној лиги од 1950. до 1952, у другој од 1953. до 1960, од 1962. до 1970, у сезони 1971/72. те од 1980. до 1989. године, и у првој лиги у сезонама 1961/62 и 1970/71, те од 1972. до 1981 и од 1989. до 1991. године.
Издвојићемо и највеће успјехе Борца из 86 година дуге историје: 1974. године играо је финале Купа СФРЈ, што му је донијело први наступ на европској сцени; четрнаест година касније Борац је као члан Друге лиге Југославије освојио трофеј намијењен побједнику Купа побједом над београдском Црвеном звездом; у сезони 1990/91. Борац је освојио четврто мјесто у Првој лиги и изборио учешће у Митропа купу, који је касније освојио и који је након те сезоне укинут те је трофеј тог такмичења остао већ пуних 20 година у Бањалуци; 2010. године Борац је освојио Куп БиХ и тако након 18 година паузе поново изборио наступ у европским куповима, а годину дана касније стигао је и до шампионске титуле, чиме је стигао до квалификација за Лигу шампиона; пет пута је освојен Куп Републике Српске, а три пута првенство…
Већ сутра Борац наставља да пише своју историју. На Градском стадиону, са почетком у 21:05, Борац ће играти 13. званичну европску утакмицу у својој историји, а противник је никшићки Челик у првој утакмици првог кола квалификација за Лигу Европе.



















