28 година од спектакуларног финала: На данашњи дан Борац освојио први Куп РС у клупској историји!

На данашњи дан, прије 28 година, Фудбалски клуб Борац освојио је први трофеј Купа Републике Српске у клупској историји, након спектакуларне утакмице са Рудар Приједором!

Прва финална утакмица играна је у Приједору 16. децембра 1995. године, два дана након овјеравања мировног споразума у Паризу, који је уговорен у Дејтону 21. новембра. Тај дуел завршен је резултатом 2:2, док је реванш заказан за 20. децембар, али је због магле, одлуком делегата Мирка Поњарца из Српског Сарајева, морао да буде одгођен за 23. децембарски дан.

Друга утакмица лоше је почела по Борац, обзиром да је у раној фази меча мрежу црвено-плавих погодио Славиша Краљ.

Ипак, у првих десет минута другог полувремена, Борчеви фудбалери су преко Драгана Секулића и Владе Јагодића преокренули резултат.

Вељко Саламић је у 85. минуту погодио за 2:2 и изгледало је да ће о освајачу другог трофеја Купа РС одлучити пенали, али је Милорад Билбија у 90. минуту, послије једне гужве пред голом Рудара, погодио за 3:2 и ерупцију одушевљења.

Борац је потом још пет пута освојио трофеј у овом такмичењу, а посљедњи пут се то догодило ове године, тријумфом у финалу над екипом Лакташа (2:1).

БОРАЦ – РУДАР ПРИЈЕДОР 3:2 (0:1)

стријелци: Секулић у 48, Јагодић у 55. и Билбија у 90. минуту за Борац, а Краљ у 8. и Саламић у 85. минуту за Рудар Приједор, стадион: Градски, гледалаца: 20 000, судија: Божо Лазић (Добој), помоћници: Живко Карабатак и Драган Пртвар (обојица Српско Сарајево), жути картони: Билбија, Трнић, Јагодић (Борац), Краљ, З. Јањетовић, С. Јањетовић, Саламић, Драгић, Лукић (Рудар Приједор).

БОРАЦ: Јањић, Грубор, Вукеља, Старчевић, Билбија, Петреш, Секулић, Бенић (од 70. Теиновић), Јагодић, Јандрић, Трнић.

РУДАР ПРИЈЕДОР: Чобановић, Драгић, Јошкић, Лукић, С. Јањетовић, Саламић, З. Јањетовић, Мацура, Згоњанин, Врањеш, Краљ (од 72. Керановић).

(борац-спорт, фото: архива)