Изола највише показала на 37. Осмомартовском турниру

Женски рукометни клуб Борац, у сарадњи са ЈУ СЦ Борик и уз подршку, прије свега, Града Бањалука и Министарства породице, омладине и спорта у Влади Републике Српске, али и бројних спонзора, организовао је јуче 37. по реду Осмомартовски турнир. Поред црвено-плавих, које су другопласиране у Првој лиги Републике Српске, бањалучкој публици су се представила још два члана прволигашког ранга – Добој и Кнежопољка, који су позиционирани на прво и треће мјесто прволигашке табеле, и словеначка Изола, која је, на крају, освојила трофеј намијењен побједнику.

У првом полуфиналном дуелу резултатска неизвјесност је изостала: словеначки тим је лако савладао јесењег шампиона Прве лиге Републике Српске уписавши побједу резултатом 40:21. Друга борба за финале била је за незаборав; Борац и Кнежопољка су показали публици у бањалучком храму спорта зашто важе за два фаворита за освајање титуле у Првој лиги Републике Српске и пласман у Премијер лигу БиХ, а на крају су, тек након бољег извођења седмераца, у финале Осмомартовског турнира, отишле бањалучке “осице”.

Кнежопољка је на паузу између два полувремена отишла при предности од 3 гола (10:13), предност успјешно чувала већим дијелом наставка, да би Борац у 52. минуту стигао до изједначења (15:15), а само минут касније и до првог вођства у наставку (16:15). Убрзо су гошће из Козарске Дубице вратиле плус на своју страну (17:18), те након одбране Сандре Шаренац на 75 секунди до краја меча кренуле по гол за +2 и, врло изгледно, пласман у финале. Ипак, направиле су играчице Кнежопољке грешку у вођењу лопте, што је на другој страни казнила Дајана Игњатовић и изједначила резултат.

Ни наредни напад Дубичанки није уродио плодом, те су изабранице Николе Бијелића кренуле у напад за побједу на 18 секунди до краја. Ипак, у преосталом времену, након затраженог тајм-аута, Борчеве рукометашице нису успјеле да упуте ударац ка противничком голу, па су о финалисти одлуку морали да донесу седмерци.

Резултат у седмерцима на половини пете серије гласио је 4:4, а Вања Мишић је била у прилици да голом закључи драму. Ипак, већ поменута Сандра Шаренац одбранила је њен покушај, па се ушло у шесту серију. “Реванширала” јој се на супротној страни чувар црвено-плаве мреже Јована Коџоман, па је Борац добио нову шансу да заврши меч. То се и догодило: Дајана Игњатовић је била прецизна за коначних 5:4 у седмерцима, односно укупно 23:22.

У окршају Добоја и Кнежопољке, који је одлучивао о освајачу трећег мјеста, побједу је извојевао првопласирани тим Прве лиге РС, захваљујући, прије свега, голману Андреи Никић, која је зауставила чак 20 шутева дубичких рукометашица. Прије тог меча, на паркет Борика изашле су пионирке Борца и Кнежопољке, а успјешније су биле гошће из Козарске Дубице, које су тријумфовале резултатом 21:22.

Финални меч, у којем су се састале екипе Борца и Изоле, почео је у 18 часова, а до побједе је дошао словеначки тим резултатом 20:28. Направиле су “осице” у тој утакмици велики број техничких грешака, што је квалитетна екипа Изоле скоро сваки пут кажњавала, те већ након првих 30 минута стекла предност од 8 голова (6:14), колико је износила и разлика након посљедњег оглашавања сирене.

Поред колективних трофеја, на турниру су подијељена и четири индивидуална признања. Најмлађи учесник смотре је чланица Кнежопољке Лара Станић, која игра на позицији десног крила, а која је рођена 2006. године. За најбољег чувара мреже проглашена је Борчева Јована Коџоман, најефикаснија рукометашица са 19 голова била је Сара Хоџић из Изоле, док је награда за најбољу играчицу такође завршила у рукама једне чланице побједничке екипе, а у питању је Мартина Вујмиловић.

Подсјетимо, Борчевим рукометашицама је 37. Осмомартовски турнир послужио као генерална проба пред старт прољећне полусезоне у Првој лиги Републике Српске, која почиње 23. и 24. марта. Црвено-плаве имају високе амбиције, циљ је шампионска титула, а онда би, сходно томе, наредну, 38. смотру поводом Међународног дана жена дочекале као члан Премијер лиге БиХ. То им, најискреније, и желимо!